Tarcza antykryzysowa - wyczekiwana przez wszystkich, krytykowana przez większość. Powinna ona chronić zarówno firmy, jak i pracowników, jednak projekt zawiera wiele punktów zapalnych. Branża turystyczna i MICE stanowczo zgłaszają potrzebę natychmiastowej pomocy od rządu. Na co możesz liczyć?
Według rządu, Tarcza antykryzysowa o wartości 212 mld zł to lekarstwo dla ekonomii w związku z epidemią koronawirusa.
Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju, na tarczę antykryzysową składa się pięć filarów:
Zwolnienie ze składek dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców przez trzy miesiące.
Warunek: ich przychody z powodu pandemii spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br.
Do 1 czerwca przesunięty ma zostać termin wpłaty zaliczek na PIT za marzec i kwiecień przez pracodawców i zleceniodawców.
Firmy w kłopotach otrzymają wsparcie - państwo sfinansuje 40 proc. ich płacy.
2080 zł dla najmniejszych przedsiębiorców lub osób pracujących na umowach zleceniu czy o dzieło.
Warunek: osoby straciły źródło dochodu na skutek ekonomicznych skutków epidemii.
Odroczenie spłaty kredytów konsumpcyjnych i hipotecznych na okres od 3 miesięcy do roku.
Małe firmy, np. restauracje mogą liczyć na przesunięcie płatności za media oraz wydłużenie ważności udzielonych pozwoleń na pracę dla obcokrajowców.
WAŻNE: Projekt tarczy ma dziś zostać przedstawiony na posiedzeniu rządu, a następnie trafi do Sejmu. Ostateczną jej formę powinniśmy poznać jeszcze w marcu.
"Tarcza antykryzysowa" dla branży turystycznej, czyli zwrot pieniędzy po upływie pół roku.
“Przykładowo dla firm z branży turystycznej, touroperatorów, którzy nie mogą teraz organizować wycieczek dla szkół, wydłużymy do 180 dni możliwość zwrotów za niezrealizowane przedsięwzięcia. Dziś jest to maksymalnie 14 dni. Chcemy, aby firmy turystyczne były gotowe do wznowienia działalności, kiedy kryzys się skończy, to szansa na przetrwanie tego trudnego czasu” - tłumaczy szefowa MR.
Alternatywnie, zamiast pieniędzy klient będzie mógł otrzymać od organizatora roczny voucher na inną imprezę turystyczną.
#TRUDNEPYTANIA #ODPOWIADAMY
Kiedy mogę oczekiwać pomocy od państwa?
Nasza odpowiedź: Pakiet podlega ciągłym konsultacjom, aczkolwiek według zapowiedzi rządu, w piątek ma on trafić do Sejmu. “Istnieje ogromna szansa, iż rozwiązania dotyczące projektu tzw. tarczy antykryzysowej zostaną przyjęte przez parlament w zgodzie” - podkreślił prezydent Andrzej Duda, więc realnej pomocy powinniśmy spodziewać się w pierwszej połowie kwietnia.
Branża hotelarska, turystyczna oraz przewozowa wspólnie apelują do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz o wprowadzenie dodatkowych rozwiązań do "tarczy antykryzysowej". Pod stanowiskiem podpisały się między innymi Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych, Polska Izba Turystyki, Stowarzyszenie Branży Eventowej, Zrzeszenie Agentów IATA w Polsce, Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych, Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce oraz Izba Turystyki.
Rządowy pakiet rozwiązań, mających ograniczyć skutki dla gospodarki epidemii wirusa, jest konsultowany, a o postępach nad projektem będziemy informować na naszym Facebooku.
Pamiętajcie, że większość zależy od nas samych i warto wykorzystać ten czas na działania, które zaowocują w przyszłości. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, omawianymi w poprzednich artykułach. Kolejne porady dotyczące działań "po kryzysie" już w piątek!
Informacji na stronie nie należy traktować jak porad prawnych. Nie prowadzimy indywidualnych konsultacji prawnych.
Stan na 24.03.2020
Od ponad 20 lat zajmujemy się marketingiem turystycznym i promujemy obiekty noclegowe, gastronomiczne i atrakcje turystyczne w Polsce. ROBIMY TYLKO TO! Pomożemy Ci: