Wiosna 2020 z pewnością zaskoczyła wszystkich. Miejsca noclegowe były zamknięte od połowy marca. Z niepokojem wyczekiwaliśmy wznowienia ich działań, co nastąpiło wraz z wprowadzeniem II etapu odmrażania gospodarki, 4 maja.
Dotknięta kryzysem branża turystyczna liczy na wsparcie Rządu i realną pomoc, która pomoże w odbudowaniu budżetu po wiosennym przestoju. Czy Twój obiekt zyska na gorąco omawianym projekcie 1000+? Zebraliśmy najważniejsze ustalenia i prognozy.
Bon 1000 złotych na wakacje. “Chcielibyśmy Polaków wesprzeć takim bonem o wartości tysiąca złotych na wydarzenie, wycieczkę, udział turystyczny…” - mówi wicepremier.
Z zapowiedzi przedstawicieli Rady Ministrów wiemy, że taki bon miałby przysługiwać tym, którzy mają umowę o pracę oraz zarabiają poniżej średniej krajowej. Obecnie jest to około 5200 złotych.
Na wsparcie Rządu nie mogą liczyć samozatrudnieni oraz przedsiębiorcy. Nie dostaną go także osoby zatrudnione na umowach o dzieło czy zleceniach, emeryci oraz renciści.
900 złotych będzie pochodzić z budżetu państwa, natomiast 100 zł pokryją pracodawcy.
Udział w programie będzie dobrowolny. Łącznie program ma pochłonąć 7 mld złotych z budżetu państwa, a skorzystać z niego ma ok. 7 mln obywateli.
Nie. Bon turystyczny będzie wydawany jako karta elektroniczna prepaid. “Głównym operatorem tego projektu będzie Polska Organizacja Turystyczna” - tłumaczył wiceminister rozwoju.
Pieniądze te będzie można wydać na wakacyjne aktywności w Polsce. Mogą to być noclegi, muzea, wycieczki lub inne usługi turystyczne.
Plan przewiduje wdrożenie projektu już 1 lipca 2020, choć nie został on jeszcze zatwierdzony. Oznacza to, że może się pojawić wiele zmian w zasadach przyznawania, jak i realizacji bonów.
Przyznane fundusze można przeznaczyć na koszty wycieczki po Polsce, noclegi w hotelach lub pensjonatach czy wstęp do atrakcji turystycznych. Jest jeden warunek: obiekty te będą musiały być wyposażone w terminale, ponieważ nie ma możliwości, żeby środki zostały wypłacone w bankomacie.
I WAŻNE: Ten sezon będzie inny niż wszystkie. Pojawia się więcej decyzji spontanicznych wśród turystów, jak i również rezygnacji z pobytów. Wiele osób wstrzymuje się z decyzją zakupową i porównuje najkorzystniejsze oferty.
Warto zaznaczyć, że projekt budzi bardzo dużo kontrowersji. Punktem zapalnym jest kwestia przyznawania bonów, a właściwie jego nieprzyznawania osobom zatrudnionym na umowę o dzieło, zlecenie, czy przedsiębiorcom. Kolejnym ważnym aspektem jest konieczność zainstalowania terminala płatniczego w obiekcie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Będziemy czekać na ostateczną wersję projektu, co powinno mieć miejsce w najbliższych tygodniach. O tym jak bardzo będzie ona odbiegać od obecnych założeń, z pewnością Państwa poinformujemy.
Od ponad 20 lat zajmujemy się marketingiem turystycznym i promujemy obiekty noclegowe, gastronomiczne i atrakcje turystyczne w Polsce. ROBIMY TYLKO TO! Pomożemy Ci: