Kampania reklamowa na Facebooku. Kampania reklamowa na Google Ads. Wszyscy wiemy, że jej celem, w przypadku obiektów noclegowych, jest zwiększenie zainteresowania i ilości rezerwacji noclegów. Tylko skąd wiedzieć, że klient pojawił się u nas w wyniku płatnej promocji na Facebooku, czy w Google?
Kampanie płatne
W przypadku Facebooka najpopularniejsze kampanie to:
1. Kampania na RUCH - czyli z przekierowaniem na stronę internetową obiektu
W przypadku Google najpopularniejsze typy kampanii, to:
Jak w skrócie wygląda przygotowanie kampanii?
- W pierwszej kolejności uzyskujemy dostęp do konta Facebook obiektu oraz narzędzi śledzących ruch na stronie (Google Analytics/Google Tag Manager). Podpinamy również pod stronę internetową obiektu pixel Facebooka - który pozwala mierzyć skuteczność reklam na podstawie analizy działań podejmowanych przez użytkowników w witrynie. Jeśli prowadzona będzie również kampania obiektu na Google Ads - tworzymy nowe konto obiektu, z którego będą publikowane reklamy.
W przypadku kampanii na Facebook, przed rozpoczęciem działań, przeglądamy profil obiektu i w razie potrzeby, aktualizujemy go. Kampania na Facebooku zawsze przeprowadzana jest razem z prowadzeniem profilu obiektu (czyli regularną publikacją postów na profilu w trakcie trwania kampanii).
Po przeprowadzonej kampanii raportujemy jej skuteczność.
Co znajduje się w raporcie z podsumowaniem kampanii?
Jak wygląda raport z kampanii?
Raport rozpoczyna się informacją o tym jakiego okresu dotyczy.
W raporcie z kampanii zawarta jest informacja o wdrożonych przez nas działaniach i wykorzystanych budżetach.
W podsumowaniu przedstawiamy informację o tym ile budżetu zostało wykorzystane dla danej kampanii - tutaj wykorzystany budżet dla kampanii Google ADS.
Śr CPC: Średni koszt kliknięcia (CPC) to średnia kwota, jaką płacisz za reklamę, podzielona przez łączną liczbę jej kliknięć.
W raporcie przedstawiamy również szukane słowa kluczowe - czyli hasła, po wpisaniu których wyświetlana jest płatna reklama obiektu.
CTR: Współczynnik klikalności (CTR) pokazuje, jak często użytkownicy klikają wyświetlaną im reklamę, i pomaga określić skuteczność danej reklamy.
Raport zawiera również zestawienie kampanii, które zostały przeprowadzone.
W raporcie z kampanii publikujemy także statystyki z konta Google Analytics.
Statystyki te pokazują procentowo, skąd pochodzi ruch na stronie obiektu.
W przypadku omawianego obiektu prowadzona była kampania Google Ads oraz Facebook Ads.
Z poniższego wykresu widać, że najwięcej wejść na stronę była z kanału SOCIAL - 36,7 % (czyli profil Facebook) oraz PAID SEARCH - 36,1 % (reklamy płatne w Google).
Z danych konta Google Analytics możemy dowiedzieć się również o tym ile osób odwiedziło stronę obiektu w danym okresie czasu.
Wykres kołowy z prawej strony obrazuje ilu na stronie było nowych odwiedzających (new visitor) oraz odwiedzających, którzy byli na stronie już wcześniej (returning visitor).
Dodatkowo z powyższych statystyk możemy dowiedzieć się, ile czasu użytkownik spędza na stronie internetowej. Im więcej czasu użytkownik spędza na stronie internetowej, tym lepiej.
W statystykach jest również widoczny współczynnik odrzuceń, który oznacza, że użytkownik nie przeglądał innych podstron i opuścił stronę www zaraz po wejściu. W przypadku strony www omawianego obiektu, która posiadała kilka zakładek m.in. galeria, oferty specjalne, rezerwacja, im niższy współczynnik odrzuceń, tym lepiej.
Kampania Facebook
W przypadku kampanii Facebook w podsumowaniu zawarte jest podsumowanie wydatków na kampanie. W zestawieniu widoczny jest rodzaj przeprowadzonej kampani czyli, czy kampania była skierowana na otrzymywanie wiadomości na messenger, na połączenia telefoniczne czy na przejścia na stronę www. Analizując poszczególne dane, możemy dowiedzieć się, czy i na ile dana kampania była skuteczna.
Zasięg - liczba osób, które zobaczyły reklamy.
Wyświetlenia - liczba wyświetleń reklam na ekranie.
Wynik - jest to liczba przypadków, w których kampania osiągnęła wynik na podstawie wyznaczonego celu i ustawień.
Budżet - jest to kwota przeznaczona na daną kampanię.
W przypadku Facebooka można uzyskać również statystyki związane z profilem obiektu.
Działania na stronie - czyli ilość kliknięć w podstawowe informacje o stronie i w przycisk kontaktowy.
Liczba wyświetleń strony - liczba wyświetleń profilu przez osoby zalogowane i niezalogowane.
Polubienia strony - ilość nowych osób, które polubiły stronę obiektu.
Powyższy wykres przedstawia ilość interakcji użytkowników z postami publikowanymi na profilu, poprzez komentarze, reakcje, udostępnianie i kliknięcia.
Dzięki tym statystykom, możemy dowiedzieć się jak kampania wpłynęła na zwiększenie ilości wejść i polubień profilu obiektu na Facebooku. Należy jednak zaznaczyć, że jest to “efekt uboczny” prowadzonej kampanii.
Narzędzia monitorujące aktywność na stronie pozwalają badać skuteczność reklamy w Internecie. Analizowanie wyników kampanii pozwala na jej optymalizowanie i kierowanie do właściwej grupy odbiorców, dzięki czemu reklama trafia do osób zainteresowanych pobytem w Twoim obiekcie noclegowym.
Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Was przydatny.
Macie do nas pytania?
Napiszcie lub zadzwońcie, z chęcią na nie odpowiemy.
Od ponad 20 lat zajmujemy się marketingiem turystycznym i promujemy obiekty noclegowe, gastronomiczne i atrakcje turystyczne w Polsce. ROBIMY TYLKO TO! Pomożemy Ci: